Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych

28 stycznia ustanowiony został Europejskim Dniem Ochrony Danych Osobowych. Obchodzony jest w rocznicę sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy z dnia 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w związku z automatycznym przetwarzaniem danych osobowych. Konwencja ta jest najstarszym międzynarodowym traktatem, który zagwarantował prawo osób fizycznych do ochrony ich danych osobowych. W tym dniu warto zwrócić uwagę na podnoszenie świadomości w zakresie prawa ochrony danych osobowych i prywatności.

Dzisiejszy dzień stanowi doskonałą okazję do przypomnienia sobie, jak w prosty sposób można chronić dane osobowe i podnieść świadomość w tym zakresie w organizacji.

W Digitree Group podchodzimy do ochrony danych osobowych z najwyższą starannością. Pomagamy naszym klientom w ich działaniach marketingowych i sprzedażowych, doradzamy m.in. jak prawidłowo pozyskiwać zgody na wysyłkę mailingu, wskazujemy jak zaprojektować mailing zgodny z prawem (np. wprowadzając stopkę wypisu umożliwiającą automatyczne usunięcie adresu mailowego z bazy).

Częścią naszej grupy jest Fundacja Ochrony i Rozwoju Komunikacji Elektronicznej FORCE. Fundacja powstała w 2013 r. Jej celem jest ochrona osób korzystających z komunikacji elektronicznej przed naruszeniami ich praw, a w szczególności walka ze zjawiskiem spamu.

Nowe technologie dają możliwości rozwoju, ale stanowią również zagrożenie w kontekście naszych danych osobowych. Praca i nauka zdalna, zakupy online, remarketing, porady lekarskie przez internet – to już nasza codzienność. Dane osobowe stanowią towar w ujęciu marketingowym i sprzedażowym.

 

Co przyniesie 2022 r. w kontekście ochrony danych osobowych? Trendy pokazują, że ten rok może okazać się czasem, gdzie usługą stanie się nasza prywatność. Na co warto zwrócić uwagę projektując system ochrony danych osobowych w firmie? Na przepływy danych w ramach organizacji i poza nią, na analizę ryzyk związanych z danymi osobowymi, na prawa osób, których dane dotyczą. Każda organizacja, która przetwarza dane osobowe, zwłaszcza jeżeli robi to na dużą skalę lub przetwarza dane szczególnych kategorii (np. dane o zdrowiu), powinna wdrożyć odpowiednie procedury i polityki ochrony danych osobowych. Przede wszystkim zaś nie powinno się tematu ochrony danych osobowych traktować po macoszemu. Zwłaszcza, że Komisja Europejska pracuje nad unowocześnieniem obecnych przepisów regulujących usługi cyfrowe. Trwają prace nad aktem o rynkach cyfrowych (DMA) i aktem o usługach cyfrowych (DSA), tworzącymi jednolity zestaw przepisów, które będą miały zastosowanie w całej UE.

 

Postanowienia proponowane w DMA dotyczą platform, które pełnią funkcję "strażników dostępu" w sektorze cyfrowym (np. Amazon czy Facebook) i są kanałem dotarcia dla małych i średnich przedsiębiorstw do ich klientów. 

DSA z kolei da użytkownikom więcej kontroli nad tym, co widzą online: będą mogli zdecydować, czy zgadzają się na dopasowane reklamy, otrzymają odpowiedzi na pytanie, dlaczego proponowane są im konkretne treści.

Mamy nadzieję, że nadchodzące zmiany zwiększą bezpieczeństwo danych osobowych w sieci i wpłyną na poprawę naszej prywatności. 

 

Zespół Ochrony Danych Grupy Kapitałowej DIGITREE GROUP