Spółka Digitree Grup jest świadoma zagrożeń, jakie niosą za sobą zmiany klimatyczne oraz dalsza światowa emisja gazów cieplarnianych na obecnym poziomie. Zmiany te mogą spowodować wiele szkodliwych konsekwencji, nie tylko znajdujących odzwierciedlenie w środowisku naturalnym, ale również konsekwencji społecznych i ekonomicznych. Problem ten stanowi szczególnie trudne wyzwanie dla wszystkich organizacji. Łagodzenie zmian klimatycznych związane jest nie tylko z ryzykami, ale także szansami i możliwościami, co wpływa na liczne procesy decyzyjne spółek. Przeczytaj więcej o ryzykach związanych ze zmianą klimatu.
Równość wynagrodzeń
Równość jest jedną z tych wartości, która pozwala rozwijać się ludziom i firmom w naturalny sposób. Jej promowanie oraz szeroki dialog z pracownikami w kwestiach związanych z równym traktowaniem to fundament zwalczania dysproporcji w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn. To właśnie od tych elementów Spółka Digitree Group S.A. rozpoczęła działania zmierzające do zbadania ewentualnych różnic w zarobkach przedstawicieli obu płci na poszczególnych poziomach zaszeregowania. Coraz większa przejrzystość systemu wynagradzania jest elementem realizowania zasady równych płac. Utajnianie informacji o potencjalnych nierównościach uniemożliwia dokonanie porównań, głębszą analizę, a tym samym nie sprzyja zasadzie równego wynagradzania pracowników. Spółka, zgodnie z założeniami zawartymi w swojej strategii biznesowej oraz Dobrymi Praktykami Spółek Notowanych na GPW 2021, począwszy od 2021 roku rozpoczęła monitorowanie wskaźnika Gender Pay Gap Ratio (GPGR) w całej Grupie Kapitałowej.
Wskaźnik GPGR (Gender Pay Gap Ratio) został obliczony wg wzoru:
GPGR=|(PWK/PWM)-1|
w oparciu o całkowity koszt pracodawcy i przy uwzględnieniu wszystkich innych składników, takich jak dodatki, premie i otrzymane nagrody, a także wszelkie wynagrodzenia wynikające z umów B2B. Wartość wskaźnika przyjmuje wartości dodatnie niezależnie od tego, czy w Spółce wyższe przeciętne wynagrodzenia otrzymują kobiety, czy mężczyźni. W przypadku osiągnięcia równości wynagrodzeń, wartość wskaźnika wynosi 0%.
Do obliczenia wskaźnika, Spółka podzieliła pracowników oraz współpracowników w oparciu o siedmiostopniową skalę, gdzie 1 oznacza pracowników początkujących, natomiast 7 - osoby zarządzające, tj. Zarząd Digitree Group S.A. Podane wyniki dotyczą poziomów, co do których wskaźnik ma zastosowanie, tj. w których występują przedstawiciele obu płci.
Digitree Group S.A. 2021:*
Grupa Kapitałowa Digitree Group 2021:*
Digitree Group S.A. 2022:*
Grupa Kapitałowa Digitree Group 2022:*
*Z analizy wyłączono pracowników IT z powodu znikomego udziału kobiet w łącznej liczbie tych pracowników z uwagi na specyfikę branży technologicznej, w której działa Spółka, a w której mężczyźni stanowią znaczącą większość.
Analiza wyników Digitree Group S.A. oraz całej Grupy Kapitałowej Digitree Group wskazuje na to, iż odchylenia od całkowitej równości wynagrodzeń, występują w obu kierunkach, tj. na niektórych poziomach zaszeregowania kobiety otrzymują wyższe średnie wynagrodzenia, natomiast na innych poziomach są to mężczyźni. Dlatego odchylenia występujące w granicach 10% wydają się być wynikiem naturalnej dynamiki biznesu.
Digitree Group S.A. dostrzega szereg ryzyk, związanych z biernością w zakresie działań zmierzających do równości wynagrodzeń. Pierwszym z nich jest ryzyko utrwalania obecnych w społeczeństwie stereotypów na temat aktywności zawodowej kobiet, co prowadzić może do marginalizacji ich udziału w biznesie, bądź ograniczania go tylko do zajmowania stanowisk pomocniczych. Utrata części kadry, zwłaszcza kobiet, bądź osłabienie zaangażowania części pracowników, związane z niewłaściwym podejściem do tematu równości płci, zwłaszcza w zakresie płac, stanowi kolejne ryzyko, prowadzące do braku różnorodnych zespołów i jednocześnie osłabienia ich potencjału, obniżenia satysfakcji z pracy czy lojalności pracowników. Spółka zamierza dążyć do utrzymania bądź poprawy wskaźników w możliwie niedalekiej przyszłości. W celu likwidacji dysproporcji Spółka przeprowadza bieżące analizy dynamiki wynagrodzeń w poszczególnych segmentach i poziomach oraz analizy oferowanych wynagrodzeń w momencie zatrudnienia względem GPGR, tak aby jedynym kryterium różnicującym były kwalifikacje i doświadczenie zawodowe przyszłego pracownika (w procesie rekrutacji na nowe stanowiska pracy oferowane są wynagrodzenia w takiej samej wysokości niezależnie od kryterium płci).
Mapa Strategii drogowskazem do osiagnięcia naszych celów!
Strategia określa, w którym kierunku zmierzamy i co chcemy osiągnąć. Niezwykle ważne jest jednak nie tylko określenie założeń i celów, do których dążymy, ale zdefiniowanie drogi, którą chcemy podążać, aby znaleźć się w odpowiednim miejscu. Tym samym, Digitree Group będzie dążyć nie tylko do realizacji ambicji strategicznych w trzech filarach wzrostu biznesu, ale również do realizacji szeregu innych wskaźników w odpowiednich obszarach Strategii. Doskonale obrazuje to nasza Mapa Strategii.
ZARZĄDZANIE STRATEGIĄ
Poszczególne elementy realizacji Strategii Grupy Kapitałowej Digitree Group na lata 2021-2023 z perspektywą do 2025 roku zostały przydzielone odpowiednim Członkom Zarządu Spółki, pełniącym zasadnicze role w materializacji założonych celów. Tym samym kwestie rozwoju oferowanych rozwiązań i projektów oraz strategia marketingowa Grupy przypisane zostały Wiktorowi Mazurowi, Członkowi Zarządu ds. produktów, który odpowiada jednocześnie za spójność technologiczną oraz wzmacnianie synergii i potencjału biznesowego poszczególnych elementów oferty, takich jak np. SARE Automation czy Revhunter. Zagadnienia zrównoważonego rozwoju oraz dbałość o stronę formalnoprawną działalności Grupy podlegają Przemysławowi Marcolowi, Członkowi Zarządu ds. Korporacyjnych. Nadzoruje on wszelkie kwestie związane z zapewnieniem zgodności działalności z normami, praktykami i zaleceniami zewnętrznymi i wewnętrznymi (compliance) oraz Human Resources. Kwestie finansowe, księgowe oraz controllingowe nadzoruje Konrad Żaczek, Prezes Zarządu Spółki. Pozostałe elementy Strategii, takie jak definiowanie segmentów docelowych, dla których tworzona jest oferta Grupy, internacjonalizacja Grupy Kapitałowej rozumiana jako pozyskiwanie klientów zagranicznych oraz realizacja międzynarodowych wdrożeń czy integracja procesów, narzędzi, działań oraz zespołów również przypisane zostały Prezesowi Zarządu Digitree Group S.A. Odpowiedzialny jest on także za ogólny rozwój jednostek biznesowych, koordynację całości Grupy, wewnętrzne synergie oraz budowanie wartości Grupy.