07.05.2020

IT

Zespół IT w VideoTarget

VideoTarget jest innowacyjną siecią reklamy wideo. To platforma do zarządzania treściami w serwisach internetowych, dedykowane narzędzie dla wydawców i producentów kontentu wideo. Platforma umożliwia emisję spotów pre-roll na ok. 400 serwisach internetowych. Kto odpowiada za 3 połączone ze sobą systemy i tworzy technologię tej sieci? 

 

Platforma VideoTarget jest tworzona przez Karola Rozwałkę, który jednocześnie zajmuje stanowiska: PM, programista, UX, webdev, admin, designer oraz 3 inne osoby pracujące w formie outsourcingu: 2 programistów, 1 webdev. Ponadto dział wspierany jest administratorami serwerów w ramach usługi Supportu Premium u jednego z naszych dostawców technologicznych, którzy dbają o bezpieczeństwo i support serwerów. W zarządzaniu projektami wykorzystujemy metodykę scrum i kanban (przy użyciu self-hosted Jira), a wszystkie projekty przechowujemy w git’owym repozytorium z wykorzystaniem Bitbucket.

 

VideoTarget to trzy połączone ze sobą systemy: system wymiany treści wideo, konwerter wideo oraz Adserwer.


I.System wymiany treści – videotarget.pl

Pierwszym system jest system służący do wymiany treści. Do tworzenia sieci reklamy wideo angażujemy Producentów, którzy tworzą i dodają materiały wideo, oraz Wydawców, którzy dzięki swojemu portfolio serwisów mogą umieszczać pobrane treści z platformy na swoich stronach www. Cały system oparty jest o PHP, Symfony, MySQL, RabbitMQ, JS + jQuery, Angular i znajduje się na rozproszonej i skalowalnej infrastrukturze, która w łatwy sposób pozwala nam zwiększać zasoby w razie takiej potrzeby. Środowisko developerskie oparte jest o Dockera, w celu szybkiego i łatwego wdrożenia nowego programisty.

 

Obraz 1. Widok systemu 

 

 

II. Konwerter wideo

Drugi system to konwerter wideo, który pobiera materiał z systemu kolejek (RabbitMQ) i konwertuje go na trzy formaty (360p, 720p, 1080p), tworzy kilka różnych stilli, a następnie zwraca informację do platformy o możliwości publikacji materiału. Cały system oparty jest o PHP, Symfony 4, RabbitMQ, FFMpeg. Środowisko developerskie oparte jest o Dockera, w celu szybkiego i łatwego wdrożenia nowego programisty.

Przykład osadzenia kodu dla pojedynczego materiału wideo, z przykładową reklamą można zobaczyć pod adresem: http://s12.videotarget.pl/przyklad-autoplay-reklamy/

 

III. AdSerwer

Trzeci system to AdSerwer (aktualnie wykorzystujemy Smart AdSerwer) skierowany do Reklamodawców. Emitujemy kampanie reklamowe, na stronach Wydawców, w miejscu osadzenia naszych kodów pobranych z platformy videotarget.pl. Dzięki temu możemy Wydawcom oferować dwie formy reklamowe video:

  • in-stream, czyli reklamy wyświetlane w naszym playerze jako preroll'e w oparciu o materiały wideo pobrane z Naszej platformy;
  • out-stream, czyli reklamy wyświetlane bez "piece of content".

 

W Naszym portfolio wydawców znajdują się między innymi: Grupa Infor, Grupa Marquard Media Polska, sieć Twoje-Miasto.pl, dlaStudenta.pl, czy też Rzeczpospolita. Na chwilę obecną współpracujemy z ponad 430 serwisami www.

 

W kolejnym wpisie na temat technologii używanej w Grupie Digitree Group opowiemy o Fast White Cat - zespole, który wdraża e-commerce na platformy Magento2 i PrestaShop.